Harley Davidson er blevet helt elektrisk

Af
  • Mail
  • Deadline Press
Den hedder Livewire, og er den første elektriske motorcykel i firmaets 111 år lange historie Den hedder Livewire, og er den første elektriske motorcykel i firmaets 111 år lange historie Foto: Livewire

Kongen af motorcykler er blevet elektrisk: Ingen V-twin motor med en tomgang, der lyder som en fiskekutter. Den nye Harley LiveWire har ét gear. Og motoren skal ...

 

 
Af Deadline Press
Rygterne kom først. Den amerikanske skuespiller Scarlet Johansson var blevet set på en ny Harley ved optagelserne til en ny Avengers-film i Sydkorea. Tilsyneladende en elektrisk motorcykel. Kunne det virkelig passe?
Det kunne det. I juni 2014 blev den nye Harley-Davidson Livewire officielt præsenteret i New York.
Endnu er der kun tale om en prototype, som er på vej tværs over USA af Route 66 for at besøge udvalgte Harley-forhandlere og deres kunder. Så i 2015 og -16 gik turen videre til Canada og Europa.
Harleys adm. direktør, Keith Wandell, forklarer, at el-modellen er en del af en indsats for at nå ud til en bredere skare af potentielle kunder herunder de 18-35-årige, kvinder og afrikansk-amerikanere og latinamerikanske grupper.
Livewire afviger da også på mange måder fra en traditionel Harley. Den har kun ét gear. Man drejer gashåndtaget, og så kører man. Den har en ”finger-touch skærm” som instrumentbræt, og den er meget stille. Nærmest lydløs.
006 Harley LivewireDen ligner lidt Batmans motorcykel og klarer 0-100 km/t på under fire sekunder. Tophastigheden er 148 km/t. Den har en el-motor på 55 kW svarende til omkring 74 hk og 70 Nm. Sammenlignet med andre el-motorcykler, så yder Brammo Empulse R 54 hk og Zero SR har 67 hestekræfter.
Batterikapaciteten hos Livewire er derimod mindre end konkurrenterne og er på 7 kWh, hvor Brammo og Zero opgiver tal i størrelsesordenen 9,3 kWh og 10,0 kWh. Det betyder, at Livewire efter 85 tilbagelagte kilometer skal lades op. Det tager dog kun en halv til en hel time at genoplade batterierne. Man skal sådan set bare finde en stikkontakt.
001 live wire harleyUnder præsentationen i New York kom medlemmer af Harley-klubber langvejs fra for at se og prøvekøre den nye elektriske Harley. Der var de garvede bikere med rygmærker, kontorfolk med mapper, kvinder med lange ben og både yngre og ældre Harley-ejere, som lige skulle se ”dyret”.
Snart kom de første udmeldinger. Den amerikanske testkører for Yahoo Motor, Rick Newman, fortæller, at den bedst kan sammenlignes med en sportscykel på 600 kubik.
”Det er en let motorcykel, men føles tung nok til at være komfortabel på motorvejen. På landevejen vil du uden problemer kunne overhale medtrafikanter, da den trækker godt fra. I bytrafik vil den føles smidig og hurtig nok til at komme med over for det gule lys. Min venstre hånd greb automatisk ud i den tomme luft, hver gang jeg nærmede mig et stoplys. Der er ingen kobling, for den er uden gear, og det skal man lige vænne sig til.”
Hvis man spørger producenten, så lyder Harley-Livewire som et jetjager. Men Rick Newman har en anden opfattelse. ”For mig lød den snarere som ådselsæderne i en Harry Potter-film. Det er en højere hvinende tone end en jetjager. Men det er en ny lyd, og folk i New York  vendte sig om på gaden for at se, om der mon var en UFO, der var ved at lande. Jeg kunne godt lide dens lyd.”
Og hans anmeldelse slutter af med: ”Samlet set er LiveWire imponerende. Der er virkelig investeret i kvalitet og finish. 010 img 2246Komponenternes specifikationer taler for sig selv. Og det er modigt og overraskende, at netop Harley trods alle traditioner og deres cruiser-image tør kaste sig ud på et nyt marked, som hedder motorcykler til transport. Selv som prototype er Harley-Davidson LiveWire den bedste elektriske motorcykel, jeg har redet”.

Varm velkomst i Danmark

Hos Harley-Davidson of Denmark tager klubbens 58-årige præsident, Anders, pænt imod den nye Harley-Livewire. – Det er dejligt, at det er Harley, der kommer med en elektrisk cykel. Det viser, at Harley udvikler sig, og hvis vi skal have sådan en ”Ellert”, så er det bedre, at der står Harley på den end Suzuki eller Honda.
Han mener, at lyden er vigtig for Harley-ejerne, så det er langt fra sikkert, at hans medlemmer vil være vilde med den nye el-motorcykel.
– Jeg mener, at Harley har patenteret deres lyd. De ældre Harley-modeller er jo kendt for den tunge og langsomme ”da-da-gong, da-da-gong” i tomgangen. Det er V-motorens vinkel, som sørger for den specielle lyd.  Og jo, vi elsker den lyd. Nu har jeg lige sat de originale 80 dB lyddæmpere på tilbage på min Road Glide, fordi vi skal en tur til Finland, Sverige og Norge på træf og langtur. Men ellers kører jeg med lidt mindre dæmpning for lydens skyld. Der skal jo også helst lidt lyd på el-biler og motorcykler, for det er jo farligt, hvis man ikke kan høre dem i trafikken, siger præsidenten.
Generelt er Anders glad for den udvikling, som er i gang hos Harley:
foto 2– Folk vil jo gerne have det nyeste. Vi har fået vandkøling på de nye Harleyer, og det er et fremskridt. Hvis man ikke fornyer sig, så ville vi jo stadig køre rundt i hestevogne. Men jeg kan ikke sige dig, om Livewire bliver en salgssucces. Det kommer vel også an på prisen. Jeg mener ikke, at den skal koste mere end 60.000 kroner. Hvis den bliver meget dyrere, får den det svært. Det er jo ikke nogen touringcykel, når den skal lades op efter kun 85 km. 

Kan ikke være medlem af klubben

Harley-Davidson of Denmark har alene over 6.500 medlemmer, så det er væsentligt for salget, hvordan klubberne reagerer på den nye elektriske Harley.
Tidligere har man taget godt imod V-Rod, der kom med Harley-Porsche V-twin motor i 2001 og de sidste nye  Harley Davidson Street 500 cc og 750 cc har begge V-motorer. Mens Buell-cyklerne er røget ud igen, da samarbejdet med Harley-Davidson ophørte i 2009. Buell blev grundlagt i 1983 af en tidligere ingeniør fra Harley, Erik Buell, og Harley-Davidson købte 10 år senere 49 procent af aktierne i virksomheden, men i dag er samarbejdet  stoppet.
– Det er vi sådan set ikke så kede af, tilføjer Anders.
Hvis pengene var underordnet, ville du så selv gerne eje en Harley-Livewire?
– Ja, det ville jeg absolut. Den ser ud til at være en fremragende motorcykel, som du kan bruge til almindelig daglig kørsel. Og det bliver spændende at følge den. Men hvis jeg kun havde sådan en, så måtte jeg jo melde mig ud af vores klub. I vores regler hedder det, at man skal være fyldt 18 år og have en Harley med V-motor.  Så jeg regner med, at vi tager det op på et kommende hovedbestyrelsesmøde, siger Anders.
001 41823 LvWr ABL 001Det californiske firma Zero-Motorcykler introducerede sin første eldrevne motorcykel i 2010 og forventer at sælge omkring 2.400 cykler i år. Hvis det lykkedes, så sidder Zero på knap halvdelen af det globale marked for elektrisk drevne motorcykler. Det er det marked, som Harley-Davidson nu bevæger sig ind på. Til sammenligning solgte Harley-Davidson Motor Company over 270.000 benzindrevne motorcykler sidste år.
Så Harley Livewire drejer sig om fremtiden. Om at kickstarte nu og være med ved målstregen, når det bliver alvor. Lyd og antal kilometer skal nok komme på plads. El-cyklerne vil der komme flere af. ”Born to be mild.”
Kilder: Yahoo Finance Motor, New York Times Motor, Wikimedia. Daily Mail
 
 

SPECIFIKATIONER HARLEY-DAVIDSON LIVEWIRE
Producent Harley-Davidson Motor Company 2014
Klasse Elektrisk motorcykel
Motor 74 @ 8,000 rpm (71 Nm) oliekølede, langsgående monteret trefaset  induktion elmotor på 74 hk (55 kW) lithium ion batterier, opladningstid halv til hel  time.
Transmission Direkte drev (single speed), remtræk via vinkelgear
Rammetype Støbt aluminiumsramme på ni kilo
Dæk 17-tommer bag, 18-tommer foran
Bremser Single disc, 2-stempel forbremse
Vægt 210 kg
LED forlygte
TFT dashboard – digital skærm som instrumentbræt
Topfart  148 km/t
 
Citater:
 
»Jeg synes, det lyder helt forfærdeligt. Den har ikke gang på jord. Det lyder som en rekvisit fra en science fiction-film. Jeg ville ikke engang give den til min kone. Det er simpelthen for tøset«
Otto V. Lassen, der repræsenterer veteranklubben Harley-Davidson af 1930, til Dagbladet Politiken.
 
”Folk vil jo gerne have det nyeste. Vi har fået vandkøling på de nye Harleyer, og det er et fremskridt. Hvis man ikke fornyer sig, så ville vi jo stadig køre rundt i hestevogne.”
Anders, president Harley-Davidson Club of Denmark til Deadline Press.
 

111 år med Harley-Davidson

Harley-Davidson Motor Company er den største producent af store motorcykler i verden.
William S. Harley og William A. Davidson grundlagde Harley-Davidson i Milwaukee, Wisconsin i 1903.
Allerede i 1907 var produktionen oppe på 150 motorcykler om året. Og da politiet i USA begyndte at køre Harley kom man op på 450 solgte cykler i året efter.
Under Første Verdenskrig producerede Harley-Davidson 15.000 motorcykler, hvor en stor del af dem var bestilt af hæren. I 1920 var det blevet den største motorcykelproducent i verden med mere end 28.000 motorcykler, der blev solgt i 67 lande.
Fra 1929 til 1933 havde Harley en mindre tilbagegang, men det blev vendt under Anden Verdenskrig, hvor de allierede tropper indkøbte 90.000 motorcykler.
Fra 1950'erne til 1970'erne kom Harley til Hollywood. Den blev motorcyklen for biker-bander og den helt store opmærksomhed fik cyklen i 1969 med filmklassikeren ”Easy Rider”. Og Harley blev senere synonymt med Hells Angels.
”American Machinery and Foundry” købte Harley-Davidson i 1969, men Harleys blev dyrere, men af dårligere kvalitet. Salget faldt så markant, at selskabet næsten gik konkurs.
Først da en gruppe af tretten investorer i 1981 købte rettighederne for 80 millioner dollars gik det godt igen. Men det har været svært at holde firmaet værdi oppe med fokus kun på de klassiske store modeller.
I 2001 kom V-Rod med Porsche V-motor og 2013 kom de mindre 500 cc og 750 cc Harley Street, som vidnede om, at Harley gerne ville i kontakt med nye kundegrupper med motorcykler i  mellemklassen. Den nye Harley Livewire skal nok ses i det lys.
 

Flemming Thomsen

Uddannet cand. phil fra Københavns Universitet. Freelance-redaktør af tidskrifter og magasiner, udarbejdelse af nyhedsbreve, redigering og markedsføring på internettet. Har arbejdet med international ejendomsformidling, virksomhedsrådgivning herunder etablering af udenlandske selskaber, handel på nettet og som iværksætter af netbutikker.

Journalistik og kommunikation: Redaktionsarbejde for Børsen Internet, Bolig Berlin (informationschef og medstifter), Danske Markedsøkonomer, freelanceredaktør af Printeren Sam-Data/HK.

Levering af artikler til Berlingske Tidende, Politiken, Dagbladenes Bureau, BådNyt, UD & SE, Computer Reseller News, svenske, norske, tyske, engelske og australske magasiner etc.

www.deadlinepress.dk